Wzorowy przykład publicznego transportu osobowego na przykładzie Transport Gdynia

Miasto Gdynia jako część Trójmiejskiej aglomeracji ma nad wyraz dobrze rozwiniętą transport-gdynia2
sieć publicznego transportu osobowego. Dzięki autobusomi charakterystycznym dla Gdyni trolejbusom możemy dojechać bezproblemowo do każdej dzielnicy miasta. Ponadto publiczny transport samochodowy jest bardzo dobrze skomunikowany z trójmiejską Szybką Koleją Miejską co znacznie ułatwia błyskawiczną podróż do Sopotu czy Gdańska. Transport Gdynia w tej kwestii niewątpliwie przoduje. Nowością na trójmiejskim rynku transportowym jest Polska Kolej Metropolitalna, która dowiezie chętnych na lotnisko albo nawet dalej, do Kartuz czy
Kościerzyny. Niestety, jak dotychczas połączenia nie zostały do końca zoptymalizowane i zgrane z innymi transportami, co jest przyczyną niezadowolenia mieszkańców i dyskusji na forum publicznym nad sensem powstania tego rozwiązania komunikacyjnego.

Sam mieszkając w Gdyni, po prześledzeniu wygodnych dla mnie połączeń z domu do gdańskiego portu lotniczego, okazało się że najlepszym wyborem byłaby podróż do Gdańska Wrzeszcza i tam przesiadka na kolejkę PKM po dłuższym oczekiwaniu. W moim więc wypadku wyprawa na lotnisko tym środkiem transportu mija się z celem. Problem ten pewnie z biegiem lat zostanie rozwiązany i wraz z kolejnymi inwestycjami zostanie dodane więcej kursujących na tej trasie pociągów, co prócz kiepskiego skomunikowania z autobusami ZKM Gdańsk i Gdynia oraz nie do końca przemyślanym rozkładem, jest głównym zarzutem niezadowolonych z tego rozwiązania mieszkańców trójmiejskiej metropolii. Najwygodniejszym sposobem dostania się na lotnisko pozostaje więc powszechnie znana i lubiana taksówka czy jej tańsze, nowatorskie odmiany w  stylu popularnego Ubera.